You are currently viewing Usłysz nas w Muzeum Śląskim

Usłysz nas w Muzeum Śląskim

15 sierpnia 2020 na Placu Fajrant przy Muzeum Śląskim w Katowicach odbędzie się plenerowy koncert poświęcony muzyce polskiej przygotowany przez Filharmonię Śląską, przypominający muzyczne dziedzictwo regionu i kraju. W pierwszej części Chór Filharmonii  Śląskiej pod batutą Jarosława Wolanina zaprezentuje pieśni patriotyczne, wojskowe i powstańcze, oraz utwory Henryka Mikołaja Góreckiego.  W części drugiej prowadzona przez Szymona Bywalca Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej  przedstawi program złożony z utworów Fryderyka Chopina, Szymona Laksa i Wojciecha Kilara.
 
W czasie tego wyjątkowego koncertu filharmonicy dokonają prawykonania koncertowego  Trzech Polonezów Warszawskich nieznanego autora z XVIII wieku w opracowaniu Szymona Laksa na męską orkiestrę w Birkenau. Choć nagrań utworów dokonano w ubiegłym roku, to kompozycje zabrzmią po raz pierwszy w obecności publiczności.
 
Serdecznie zapraszamy.

O zakazanej muzyce w Auschwitz z naszej strony można również przeczytać w lipcowym wydaniu miesięcznika Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau “Memoria”.

“Memoria” to elektroniczne wydawnictwo poświęcone Pamięci. Więcej na temat tego projektu znajdziecie tutaj.

Zapraszamy do lektury. 
 
Zobacz też: